#1 2008-01-26 21:58:37

pRZEMINATOR

Administrator

Zarejestrowany: 2008-01-26
Posty: 11
Punktów :   

PODKRęCANIE KART GRAFICZNYCH

Jeśli zaczyna Ci brakować wydajności a budżet masz mocno ograniczony jedynym wyjściem z sytuacji jest podkręcenie karty graficznej.
Pamiętaj że każda karta kręci się inaczej więc wątki typu "Ile mhz wykręce z mojego 7300GT" są bezsensowne.

Nim zaczniemy podkręcanie musimy się upewnić czy nasz zasilacz jest wystarczająco mocny, i wcale nie chodzi tu o moc - raczej o markę. Mając markowe zasilacze możemy mieć pewność że wszystko będzie OK i nic się nie spali.Przed podkręcaniem najlepiej sprawdzić napięcia (miernikiem) i porównać czy mieszczą się w założonych normach. Info jak to zrobić znajdziesz tutaj
Dobry zasilacz to wcale nie duży wydatek ,a zakup zasilacza to inwestycja na długo. Więcej o zasilaczach znajdziesz tutaj

Wrócmy jednak po podkręcania. Największym ograniczeniem może się okazać temperatura. Karta nie powinna mieć więcej niż 70-80 stopni pod obciążeniem. Nie są to wartości maxymalne ponieważ obecne karty graficzne często pracują z temperaturami rzędu 100 stopni ale po co nam taka grzałka w obudowie?

Temperature możemy sprawdzić np.
programem Everest Home Edition (ewentualnie Ultimate Edition - wersja trial działa 30 dni) Ściągnij
programem ATI Tool Ściągnij
Temperatury sprawdzamy oczywiście pod obciążeniem .
Aby zrobić to programem Ati Tool szukamy przycisku settings, klikamy na niego, w następnym okienku z górnego rozwijanego menu wybieramy "Temperature Monitoring" i odczytujemy max. temperraturę.W Evereście odczyt temperatur znajdziemy w zakładce Komuter->czujnik.
Załączony plik  temperatura.jpg ( 37.08k ) Ilość pobrań: 234
, jeżeli jest odpowiednio niska możemy przystąpić do podkręcania
Na początek opiszę jak możemy podkręcić naszą kartę programem ATI Tool. Oczywiście programem tym możemy podkręcać nie tylko kart ATI ale i nVidia.

Dobrze jest mieć pod ręką kilka nowszych gier aby sprawdzić czy karta po podkręceniu działa stabilnie i nie wyświetla artefaktów (przekłamań w obrazie tj. np. złe odwzorowanie kolorów, jakieś kolorowe trójkąty na ekranie itp.), bardzo przydatny również będzie
3dMark06 Ściągnij

Kiedy wszystko już gotowe zaczynamy podkręcanie. Są dwa "sposoby" podkręcania: automatyczny i manualny.
Automatyczny polega na tym że aplikacja (w naszym przypadku ATI Tool) sama wyszukuje najwyższe zegary, wystarczy w głównym oknie kliknąć w Find Max Core aby wyszukać maxymalny zegar dla rdzenia lub Find Max Mem - max. zegary dla pamięci. Po włączeniu tej opcji program wyszukuje max. wartość. Najlepiej w tym czasie nic nie robić na komputerze. Czasami komputer może się na chwilę zawiesić. Kiedy komputer zawiesi się na dłużej lub np. zgaśnie monitor to znak że program przekroczył już max. stabilną wartość. Restartujemy komputer i znowu włączamy ATI Tool, pojawia nam się informacja przy jakiej częstotliwości program się zawiesił. Od tej wartości odejmujemy jeszcze dla bezpieczeństwa 10-15 MHz. Za pomocą suwaków (przed tym zaznaczamy opcję "Link sliders together") ustawiamy porządaną częstotliwość. Potwierdzamy zmiany klikając na "Set clock". Znowu minimalizujemy ATI Tool i włączamy 3dMarka a potem gry. Jeżeli wszystko działa stabilnie i nie ma artefktów to znaczy że wszysto OK. Pamiętajcie o monitorowaniu temperatury!!
Opisaną wyżej czynność robimy jakby dwa razy - osobno dla Core i osobno dla Memory
Wadą tego sposobu jest to nie zawsze wyszukuje on najwyższe zegary - czasami pozostaje jeszcze trochę MHz.
Załączony plik  atitool.JPG ( 49.04k ) Ilość pobrań: 161

Zdecydowanie lepiej podkrecać sposobem manualnym
Od automatycznego różni się tym że częstotliwość zmieniamy sami i tym samym sami poznajemy max zegary.
Znowu wchodzimy do ATI Tool i zaznaczamy opcję "Link sliders together" - zmieniamy częstotliwość rdzenia i pamięci o ok. 5-10 MHz.
Nie ma takiej zasady że rdzeń podkręcamy o tyle samo ile pamięci. Jeśli chcemy możemy podkręcać osobo rdzeń i osobno pamięci (tak nawet będzie lepiej ponieważ gdy podkręcamy jednocześnie i pojawiają sie problemy trudniej jest zdiagnozować czego to wina).
Resumując szukamy max wartości przesuwając suwaki co 5-10 MHz. Po każdej zmianie klikamy na "Set clock" i załączamy 3dMarka lub wymagającą grę. Co prawda po kliknięciu na opcję "Show 3D View" wyświetla nam się okienko z słynnym "włochatym sześcianem" po to właśnie aby bez potrzeby włączania innego programu sprawdzić czy nie ma artefaktów ale nie jest to wiarygodne źródło informacji. Lepiej włączyć grę. Jeżeli nie ma żadnych problemów wracamy do ATI Tool i znowu zwiększamy częstotliwość. Pamiętajcie o monitorowaniu temperatury!! Kiedy zauważymy niestabilną pracę zmniejszamy częstotliwość o 10 MHz i znowu testujemy Kiedy znajdziemy maxymalne stabilne wartości zaczynamy porządne testowanie tzn. kilka rundek 3dmarka i parę godzin gry w gry oparte na różnych silnikach graficznych. Kiedy wszystko jest OK możesz sobie pogratulować kufel.gif

Po zakończeniu podkręcania musisz jeszcze zapisać dane w profilu (lewy,górny róg - save). Inaczej po ponownym uruchomieniu programu zikną efekty Twojej pracy.
Aby ATI Tool włączał się przy starcie systemu kliknij jeszcze raz w settings i w nowym oknie z rozwijanego menu wybierz "Startup" i tam zaznacz odpowiednią opcję.

Alternatywą dla ATI Tool jest
Riva Tuner Ściągnij
PowerStrip Ściągnij
Pomocne również będą zmodyfikowane sterowniki (Coolbits) dla kart nVidia Ściągnij


Pokaże teraz jak O/C wygląda w programie Riva Tuner
Włączamy program i ukazuje nam się główne okno. Najpierw włączmy opcję dzięki której Riva Tuner będzie się uruchamiał przy starcie Windowsa. Aby to zrobić w głównym oknie klikamy na zakładkę "settings" a następnie znajdujemy opcję "Run at Windows startup" i ją zaznaczamy.
Teraz znowu wracamy do zakładki "Main" i klikamy w miejsce nr 1 zaznaczone na screenie poniżej. Pojawiają nam się ikonki. Klikamy w drugą od prawej aby włączyć wykresy przedstawiające temperaturę.
Wracamy do zakładki "main" i klikamy w miejsce nr 2 ( patrz screen)
Załączony plik  tuner.JPG ( 26.95k ) Ilość pobrań: 261

Pojawia nam się 6 ikonek. Klikamy w pierwszą ikonkę od lewej przedstawiającą kartę graficzną. Tym sposobem znaleźliśmy się w zakładce "overclocking". Zaznaczamy pierwsza opcję z góry "Enable driver-level hardware overclocking" aby zyskać "dostęp" do suwaków za pomocą których będziemy zmieniać częstotliowść. Sam proces podkręcania wygląda tak samo jak w przypadku ATI Tool. Po każdej zmianie częstotliwości musimy kliknąć "test" a następnie "zastosuj". Oczywiście stabilność karty i tak musimy przetestować w 3dmarku czy grach. Kiedy znajdziemy wreszcie najwyższą stabilną wartość musimy zaznaczyć opcję "save" a następnie "Apply overclocking at Windows startup" dzięki której po starcie systemu Riva Tuner ustawia "naszą nową" częstotliwość karty. Podobnie jak w ATI Tool możemy tworzyć profile.
Załączony plik  tuner_2.JPG ( 27.42k ) Ilość pobrań: 146

Warto wspomnieć że w zakładce "Fan" możemy regulować szybkość wiatraka chłodzącego kartę. Może to być bardzo przydatna funkcja.Program ten to bardzo zaawansowane i rozbudowane narzędzie do konfigurowania kart graficznych i obrazu wyświetlanego na monitorze. Warto się trochę "pobawić tym programem" i zapoznać z jego działaniem.

Mimo dołożenia wszelkich starań nie mogę zapewnić że wyżej opisane czynnośći nie uszkodzą sprzętu. Wszystko robicie na własną odpowiedzialność

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników którzy lubią eksperymentować ze sprzętem podaję baze V-Modów Link

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
nie działa spryskiwacz leflektorów vw bora puste terraria dla jaszczurek www.angel-wars.pun.pl antymateria www.narutopojedynki.pun.pl